Przyszłość architektury to bez wątpienia budynki zaawansowane technologicznie i ekologicznie charakteryzujące się minimalistyczną, jednak bardzo funkcjonalną formą. Domy takie zapewniają nie tylko komfort użytkowania, ale są również przyjazne dla środowiska i bardzo ekonomiczne. Rok 2023 to również czas zwiększonej świadomości inwestorów oraz coraz większych oczekiwań względem projektowania budynków. Nie bez znaczenia pozostają również coraz to wyższe ceny. Przekonajmy się zatem, jak wyglądają trendy w projektowaniu domów w 2023 roku.

 

Projektowanie domów - poznaj trendy w 2023 roku!
Jak wygląda bryła nowoczesnego domu?

Tegoroczne trendy budowlane zakładają spory minimalizm oraz prostotę w przypadku brył budynków. Domy powinny mieć regularną i geometryczną formę, dlatego coraz częściej stosuje się bryły o prostokątnym lub kwadratowym kształcie uzupełnione o wystające elementy (wykusze lub występy).

Domy wpisujące się w trendy 2023 roku to również budynki o zaokrąglonych krawędziach i łagodnych przejściach pomiędzy poszczególnymi jego elementami. Takie rozwiązania nadają całości lekkości oraz elegancji. Coraz częściej można spotkać również budynki o fantazyjnej, nieregularnej bryle, która ma nadawać budowli unikatowy i niezwykły charakter.

Jaki kolor dominuje w 2023 roku?

Kolorem, który zdominował projekty domów w 2023 roku, jest czerń oraz wszelkie ciemne barwy. Widać to szczególnie w przypadku elewacji oraz koloru okien i drzwi. Barwa ta będzie również bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku budynków o prostej i smukłej bryle, których wyjątkowy charakter może zostać podkreślony przez czarny dach, elewację lub stolarkę okienno-drzwiową.

Ciekawym pomysłem dodającym budynkowi nowoczesny i modny wygląd będą czarne drzwi zewnętrzne. Najpopularniejsze modele wykonane są z połączenia aluminium i stali, które stanowią nie tylko wpisujący się w trendy, ale i dodający bezpieczeństwa element wyposażenia domu. Z mody nie wychodzą również ogromne przeszklenia zajmujące całe ściany i sporych rozmiarów okna tarasowe, które dają mieszkańcom budynku dużą ilość darmowego światła. Również w ich przypadku czarny kolor ram okiennych nada całej budowli ciekawego charakteru i industrialnego smaku, który od kilku sezonów nie wychodzi z mody.

Co dalej z energooszczędnością i byciem eko?

Nie jest tajemnicą, że energooszczędność staje się niejako standardem w projektowaniu domów. Inwestorzy stawiają na coraz większą liczbę rozwiązań, które mają zapewnić oszczędność i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Nie inaczej dzieje się w trendach 2023 roku, w których zauważalny jest jeszcze głębszy ukłon w stronę techniki, nowoczesności, ekologii oraz energooszczędności.

Energooszczędność standardem w projektowaniu domów w 2023 roku

Domy stają się coraz mniej emisyjne, pojawia się coraz więcej instalacji fotowoltaicznych i pomp ciepła, a systemy nazywane inteligentnymi domami to już nie tylko „fanaberia dla bogaczy”. Coraz wyższe ceny energii i opału, a także coraz wyższa świadomość proekologiczna sprawiają również, że na rynku pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania materiałowe i konstrukcyjne.

Warto również wspomnieć, że rośnie także zapotrzebowanie na materiały z recyklingu, a nawet trwają pracę nad plastikiem budowlanym produkowanym z drewna lub odpadów styropianowych pozyskanych z placów budowy. Duża część nowych domów napędzana jest także sztuczną inteligencją oraz różnego rodzaj systemami monitorowania, które mają za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo domowników i ich komfort życia.

Biuro projektowe Dębica☎ 509 648 749

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek). Szczegółowe informacje na temat wykorzystywania plików cookies oraz przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.