Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie, które generuje spore nakłady finansowe. Jest to szczególnie widoczne teraz, gdy ceny materiałów oraz usług firm budowlanych stale rosną, a raty kredytów bankowych nie chcą spadać. Ratunkiem dla inwestorów może być dofinansowanie do budowy domu. Gdzie pozyskać takie wsparcie? Z jakich dopłat można skorzystać i ile wynosi dofinansowanie? O tym wszystkim opowiemy w dzisiejszym wpisie.

Jak uzyskać dofinansowanie do budowy domu?

Czy kredyt to jedyna szansa na budowę domu w 2023 roku?

Zdecydowana większość inwestorów marzących o własnym domu skupia się na poszukiwaniu jak najlepszej oferty kredytowej, która pozwoli na zakup działki, materiałów budowlanych, czy opłacenie ekipy budowlanej. Niestety kredyt ma ogromną wadę: trzeba go spłacać i to przez długi czas. Dodatkowo im wyższe wsparcie finansowe z banku, tym większa będzie rata, co może znacząco obciążyć domowy budżet.

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku tak dużej inwestycji, jak budowa domu jest poszukiwanie dodatkowych źródeł finansowych, które nie wymagają od nas zwrotu. Jednym z nich będą właśnie dofinansowania do budowy domu.

Jakie są najpopularniejsze dofinansowania do budowy domu w 2023 roku?

Najpopularniejszym źródłem dofinansowania do budowy domu jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oferuje on przede wszystkim dotacje dla inwestorów planujących budowę domów energooszczędnych lub pasywnych oraz dla osób przeprowadzających termomodernizację budynków. Jest to związane z wejściem w życie dyrektywy UE zobowiązującej inwestorów do budowy budynków wykazujących niemal zerowe zużycie energii (Standard WT 2021).

Nie jest to jednak jedyne źródło, bowiem pomoc finansowa oferują również inne programy rządowe i samorządowe. Wysokość dofinansowania zależna jest oczywiście od wybranego programu oraz od wymogów określonych w regulaminie każdego z nich.

Programy na dofinansowanie do domu

1. Program „Czyste powietrze”

„Czyste powietrze” to jeden z najpopularniejszych programów oferujących dofinansowanie. Warto tu jednak zaznaczyć, że skierowany jest on do osób planujących modernizacje budynku, co oznacza, że inwestorzy, którzy chcą skorzystać z programu „Czyste powietrze” na nowy dom, niestety nie uzyskają wsparcia. Wszystko dlatego, że jego głównym założeniem jest walka ze smogiem i wsparcie osób, które chcą wymienić stary piec na bardziej ekologiczny model. Program umożliwia również dofinansowanie do docieplenia budynku.

Środki oferowane w programie umożliwiają pokrycie kosztów:

  • audytu energetycznego,
  • ocieplenia budynku (ścian, podłóg i stropu),
  • wymiany starego pieca na ekologiczne źródło ogrzewania,
  • wymiany okien, drzwi oraz bramy garażowej,
  • montażu instalacji c.o. oraz ciepłej wody użytkowej,
  • montażu rekuperacji i mikroinstalacji fotowoltaicznej.

2. Program „Mój prąd”

„Mój prąd” to program pozwalający na uzyskanie dotacji na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej równej nawet 50% kosztów inwestycji. Jest on skierowany do inwestorów rozliczających się na nowo uznanych zasadach, czyli w systemie net-billing oraz systemie upustów net-metering. Inwestor nie może również korzystać wcześniej z dofinansowania do mikroinstalacji fotowoltaicznej.

3. Program „Moja woda”

„Moja woda” to program umożliwiający uzyskanie dofinansowania do przedsięwzięcia mającego na celu zwiększenie retencji wody na posesjach z domami jednorodzinnymi. Wsparcie może wynieść nawet 5 tys. zł, jednak nie więcej niż 80% kosztów kwalifikowanych instalacji. Wśród systemów służących retencji wody zaliczających się do dofinansowania możemy wymienić, chociażby przewody do odprowadzania wód opadowych zebranych z rynien, czy zbiorniki retencyjne.

4. Program „Moje ciepło”

„Moje ciepło” to program, który ma na celu wsparcie rozwoju ogrzewnictwa indywidualnego oraz energetyki prosumenckiej w zakresie pomp ciepła. Mogą z niego skorzystać właściciele nowych domów jednorodzinnych o podwyższonym standardzie energetycznym, którzy zdecydują się na zakup i montaż powietrznej, gruntowej lub wodnej pompy ciepła.

Wysokość wsparcia zależna jest od rodzaju pompy ciepła oraz od tego, czy wnioskodawca posiada kartę dużej rodziny. Dofinansowanie w ramach tego programu może wynieść do 30% lub do 45% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 21 tys. zł na jedną inwestycję.

5. Inne dofinansowania do budowy domu

Wspomniane wyżej programy nie są jedynymi sposobami na uzyskanie dofinansowania do budowy lub modernizacji domu. Należy jednak zauważyć, że reszta funkcjonuje zazwyczaj na szczeblu lokalnym. Z tego powodu osoby decydujące się na budowę lub modernizację swojego domu powinny śledzić strony internetowe gmin, które zamieszkują oraz strony zawierające Lokalne Programy Antysmogowe, oraz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Biuro Projektowe Kształt — projekty domów
Tel. 509 648 749

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek). Szczegółowe informacje na temat wykorzystywania plików cookies oraz przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.