Nowoczesna stodoła to rozwiązanie architektoniczne, budzące coraz większe zainteresowanie na rynku projektowym. Takie projekty cechuje prostota, połączona z klasyczną elegancją i osiągnięciami nowoczesnych technologii. Modernistyczną formę budynku uzupełnia funkcjonalna aranżacja wnętrz, tworząc wyjątkowy design dla tych, którzy cenią niekonwencjonalny styl, czerpiący inspirację z ogromnego potencjału, ukrytego w tradycyjnej architekturze wiejskiej.

Nowoczesna stodoła – co kryje się pod tą nazwą?

Projekt domu w stylu nowoczesna stodoła łączy w sobie współczesne osiągnięcia technologii i tradycyjne rozwiązania architektoniczne. Prosta bryła przypomina swoim wyglądem wiejski budynek, przykryty z reguły dwuspadowych dachem. W takich budynkach nie doszukamy się fantazyjnych kształtów czy przyciągającego wzrok zdobnictwa. Już na pierwszy rzut oka będzie tutaj widoczna jednak inspiracja naturą, wyrażająca się w zastosowaniu drewna i kamienia w elewacji. Takie nastawienie wpisuje się doskonale w aktualne trendy, łączące w sobie troskę o środowisko naturalne z aktywnym zaangażowaniem w jego ochronę.

Sam projekt domu typu nowoczesna stodoła opiera się na minimalizmie w jego najczystszej postaci. Przełamaniem geometrycznej formy będzie z reguły jedynie dobudówka, pełniąca funkcję garażu. Nie da się ukryć, że takie projekty stwarzają olbrzymie możliwości w aranżacji wnętrz.

Jakie cechy ma dom w stylu nowoczesna stodoła?

Projekty domów w stylu nowoczesnej stodoły, mogą różnić się od siebie detalami, choć ich istota kryje się w kilku niezmiennych szczegółach. Na pierwszy plan wysuwają się tutaj minimalizm w wykończeniach oraz nieskomplikowany układ, dzięki czemu nowoczesne stodoły są stosunkowo tanie w budowie.

Co więcej, takie rozstrzygnięcia kryją w sobie olbrzymi potencjał ekonomiczny. Jak się bowiem okazuje, nowoczesna stodoła może być budynkiem energooszczędnym, w którym do absolutnego minimum zostają ograniczone koszty eksploatacji. Sprzyja temu nie tylko odpowiedni dobór materiałów, zapewniających izolację, ale również możliwość wprowadzenia innowacyjnych rozwiązań ekologicznych, do których należą np. nowoczesne pompy ciepła.

Warto podkreślić jednak, że takie niskoenergetyczne domy-stodoły generują konieczność dodatkowej izolacji, montażu energooszczędnych okien, a często również rekuperacji. Inwestycja ta, choć początkowo kosztowna, zwraca się jednak wyjątkowo szybko w postaci sporych oszczędności w zużyciu energii elektrycznej.

Potencjał ukryty w projekcie, czyli jak zaaranżować wnętrze nowoczesnej stodoły?

Jak już wspomnieliśmy, projekt domu w stylu nowoczesnej stodoły kryje w sobie również olbrzymi potencjał aranżacyjny. Sprzyjają temu spore przestrzenie, w których wydzielić można przestronny salon z aneksem oraz zamknięte pomieszczenia, przeznaczone dla poszczególnych domowników. Sporych rozmiarów przeszklenia, stanowiące nieodzowny element nowoczesnej stodoły, odpowiadają za oświetlenie wnętrz, powiększając je optycznie. Działki o większym metrażu stwarzają możliwość poszerzenia powierzchni użytkowej.

Coraz większym zainteresowaniem w tego rodzaju projektach cieszą się więc nowoczesne stodoły z dodatkowym tarasem. Ci, którzy dysponują nieco mniejszą działką, z reguły decydują się na zaaranżowanie poddasza na przestrzeń mieszkalną. Ciekawym pomysłem w projektach domów typu nowoczesna stodoła są też antresole, które nie tylko pozwalają na funkcjonalne rozmieszczenie sypialni, ale również na przeszklenie całej ściany budynku, na co najczęściej decydują się miłośnicy jasno oświetlonych wnętrz.

Dla kogo projekt domu w stylu nowoczesna stodoła będzie najlepszym rozwiązaniem?

Nowoczesna stodoła to idealny pomysł dla tych, którzy cenią sobie połączenie funkcjonalności z pięknem ukrytym w klasycznych rozstrzygnięciach. Co więcej, takie budynki doskonale wpisują się w aktualne trendy, kładące szczególny nacisk na ochronę środowiska naturalnego. Są one nie tylko energooszczędne, ale również bazują na możliwości wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

Dla przykładu prosty dach to doskonałe rozwiązanie dla paneli fotowoltaicznych, a bryła budynku stwarza duże możliwości dla efektywnej pracy nowoczesnych pomp ciepła. Prosta forma nowoczesnej stodoły pozwala na budowę domu na każdej działce, niezależnie od jej metrażu i kształtu. Spora możliwość aranżacji oraz klasyczne piękno w swojej najprostszej formie zachwycają z kolei tych, którzy cenią sobie surowe wykończenia i niekonwencjonalny urok typowo wiejskiej architektury.

Biuro Projektowe Kształt - architekt wnętrz
Tel. 509 648 749

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek). Szczegółowe informacje na temat wykorzystywania plików cookies oraz przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.