Dom powinien być azylem spokoju, który daje szansę relaksu po dniu pełnym wyzwań zawodowych. Młode małżeństwa marzą również o zorganizowaniu sobie komfortowej przestrzeni, w którą idealnie wpisze się chęć posiadania potomstwa. Dzięki funkcjonalności budynku, o którą warto zadbać już na etapie powstawania projektu, najmłodsi członkowie będą mieli zapewniony wysoki poziom bezpieczeństwa i nieco własnej przestrzeni. Jak zaprojektować dom, który będzie rósł wraz z powiększającą się rodziną? Podpowiadamy kilka sprawdzonych rozwiązań.

Jak zaprojektować dom rodzinny?

Użytkowe poddasze z ukrytym potencjałem

Dodatkowa kondygnacja w budynku mieszkalnym to doskonałe rozwiązanie dla małżeństw, myślących o powiększeniu swojej rodziny. Wybór takiego projektu stwarza olbrzymi potencjał i otwiera wiele możliwości. Można tutaj urządzić sypialnie lub miejsce pracy czy odpoczynku. Dla starszych dzieci na poddaszu można również zorganizować osobny pokój z kącikiem do zabawy i nauki. Takiej kondygnacji nie trzeba aranżować od razu, pozostawiając inwestycję na czas, gdy dodatkowa przestrzeń stanie się nieodzownym elementem komfortowego funkcjonowania. Co więcej, dwie kondygnacje budynku otwierają również szansę na praktyczne zagospodarowanie pozostałej części działki. Można więc na niej urządzić ogród, przydomowe grządki lub miejsce zabaw dla najmłodszych członków rodziny.

Przestrzeń dla dziecka, czyli kilka słów o komforcie malucha

Dla wielu małżeństw to właśnie pojawienie się dziecka stanowi swoisty impuls do zmiany miejsca zamieszkania. Nic dziwnego, bo maluch potrzebuje dodatkowej przestrzeni. Nie musi to być od razu osobny pokój, ale chociażby kącik zabaw w sypialni rodziców. Coraz więcej osób docenia również tzw. rodzicielstwo bliskości, a spanie w jednym łóżku z dzieckiem likwiduje konieczność aranżowania dodatkowej przestrzeni. Upływ czasu determinuje jednak kolejne zmiany w przeznaczeniu pomieszczeń. Aranżacja pokoju dziecięcego nie musi być kosztowną inwestycją. Przestrzeń dla malucha powinna być jednak wydzielona na parterze, co ułatwi opiekę nad nim w ciągu dnia i stworzy bezpieczne warunki w trakcie drzemki. Warto pomyśleć o takim pomieszczeniu, projektując dom, w którym w przyszłości zamieszkają dzieci.

Funkcjonalny dom dla rodziny z dziećmi

Dom z pomysłem – jak zadbać o funkcjonalność projektu?

Powiększająca się rodzina będzie wymagała stosownych rozwiązań. W pierwszych miesiącach maluchy potrzebują znacznie więcej opieki. Dlatego też, jeśli zdecydujemy się na osobny pokój dla nowego członka rodziny, najlepiej zorganizować go tuż przy sypialni rodziców. Ułatwi to nocną opiekę, a maluchowi zapewni poczucie bezpieczeństwa, niezbędne w pierwszym okresie życia. Młode małżeństwa, wybierające projekt domu, powinny zwrócić uwagę na funkcjonalne rozwiązania, takie jak łazienka przy sypialni, a także osobna pralnia, spiżarnia czy pomieszczenie gospodarcze przydatne, gdy dzieci podrosną i zaczną używać rowerów, sanek i innego rodzaju zabawek, zajmujących nieco więcej miejsca.

Miejsce do zabawy i relaksu

Funkcjonalne rozwiązania dla powiększającej się rodziny, dotyczą nie tylko samego budynku, ale również otaczającej go przestrzeni. To właśnie przydomowy ogród może stać się miejscem bezpiecznej zabawy, imprez rodzinnych oraz zwykłego relaksu z książką. Dzięki ogrodzonej działce rodzina może również powiększyć się o zwierzęta domowe, które staną się zarówno przyjacielem domowników, jak i ich obrońcą.

Dom, który rośnie z rodziną – o czym musisz pamiętać?

Małżeństwa, planujące powiększenie rodziny, powinny zdecydować się na projekt domu, uwzględniający nawet te potrzeby, które pojawią się w dalszej przyszłości. Dotyczy to przede wszystkim funkcjonalnego rozplanowania pomieszczeń użytkowych i gospodarczych. Dzięki takim rozwiązaniom, rodzice będą mieć zapewnione warunki do pracy i odpoczynku, przy jednoczesnej trosce o bezpieczeństwo dziecka. W ten sposób rodzina zyska komfort codziennego funkcjonowania, którym będzie mogła cieszyć się przez wiele kolejnych lat.

 

 

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek). Szczegółowe informacje na temat wykorzystywania plików cookies oraz przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.