Budowa domu to inwestycja, która wpływa na całe życie. Dom jest bowiem najważniejszym miejscem, w którym możemy czuć się bezpiecznie, spokojnie i pewnie. To swego rodzaju ostoja, do której wracamy, by odpocząć po trudach dnia, zrelaksować się i spędzić czas z najbliższymi osobami. Warto więc zadbać, by przy jego budowie nie popełnić kardynalnych błędów, które będą rzutować na komfort i jakość codziennego funkcjonowania we własnych czterech ścianach. Jakie błędy popełniamy najczęściej przy projektowaniu domu? Zapoznaj się z naszą listą, by móc ich uniknąć.

Pracownia Kształt - projektowanie domu

O jakich rozwiązaniach nie warto zapominać?

Wbrew pozorom, każdy projekt domu należy bardzo dokładnie przemyśleć. Dlaczego jest to takie istotne? Bowiem za wygodę oraz komfort użytkowania poszczególnych pomieszczeń odpowiada np. ich rozstaw oraz wielkość. Dużym błędem, popełnianym często podczas projektowania domu, jest chociażby pominięcie wiatrołapu. To niezwykle istotne miejsce nie tylko z powodu komfortu cieplnego, ale również i praktycznych rozwiązań. To właśnie tutaj na ogół pozostawiamy wierzchnie okrycia i buty. Warto przy tym pomyśleć także o ogrzewaniu tego fragmentu domu, by zimne powietrze nie przenikało do jego wnętrza. Oprócz wiatrołapu przydadzą się także pomieszczenia pomocnicze, jak chociażby pralnia, spiżarnia czy schowek. Dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić nieco miejsca i środków finansowych podczas zakupu szaf i szafek. 

Rozmiar ma znaczenie, czyli jak zaprojektować ergonomiczne wnętrza?

Projektując dom, warto również przemyśleć wielkość i kształt pomieszczeń. Już na tym etapie należy wziąć pod uwagę ewentualny rozstaw mebli czy innych urządzeń. By nie żałować popełnionych błędów, warto już teraz podjąć decyzję o tym, gdzie zakupimy wyposażenie do domu. Jak wiadomo, zamawianie mebli na wymiar, wiąże się ze znacznie większymi kosztami, niż ich zakup w popularnych sklepach meblowych. W drugim przypadku warto jednak zorientować się, jakie standardowe rozmiary obowiązują tam, gdzie planujemy je zakupić. Pozwoli to uniknąć błędów w planowaniu, znosząc konieczność poniesienia dodatkowych opłat za meble na wymiar. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że projekt architektoniczny przedstawia ściany w stanie surowym. Po nałożeniu tynków i okładzin powierzchnia pomieszczenia zmniejszy się nawet o 8 cm. Należy pamiętać o tym, podejmując decyzję o ich wymiarach i umeblowaniu. Pomieszczenia w domu należy rozmieścić tak, aby jego powierzchnia została maksymalnie wykorzystana. W tym celu należy ograniczyć długość korytarzy, a pomieszczenia z instalacją wodno-kanalizacyjną umieścić jak najbliżej siebie.

Projektowanie domu - Pracownia Kształt

Jak instalacja elektryczna wpływa na komfort życia?

Na komfort codziennego funkcjonowania wpływa wiele rozwiązań technicznych, które warto przemyśleć, zanim rozpoczniemy budowę wymarzonego domu. Na pierwszy plan wysuwa się tutaj przede wszystkim instalacja elektryczna. Błędne rozmieszczenie gniazdek oraz włączników może w znaczący sposób zdeterminować jakość codziennego życia w naszym domu. Częstym błędem jest z pewnością zbyt mało gniazdek, co można odczuć zwłaszcza w kuchni, gdzie potrzeba ich stosunkowo dużo. Zmorą będą również źle przeprowadzone przewody, utrudniające w znaczący sposób późniejsze remonty, a także brak wydzielonych obwodów, skutkujący np. wybijaniem bezpieczników podczas pracy kilku urządzeń, wpiętych w jeden obwód. Kardynalnym błędem będzie również brakujący uziom, który warunkuje bezpieczeństwo użytkowania sprzętów domowych.

Dlaczego nie warto oszczędzać na materiałach?

Materiały budowlane stanowią najistotniejszy element każdej budowy. To, na jaką jakość postawimy, wpływa na komfort późniejszego użytkowania, ale również i na trwałość budynku. Dlatego też duże oszczędności w tym zakresie mogą być sporym błędem, warunkującym częstsze remonty i poprawki oraz związany z nimi wkład finansowy.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Jednym z często popełnianych błędów, jest niewłaściwe docieplenie budynku. Wadliwa izolacja termiczna prowadzi do wielu negatywnych sytuacji, jak chociażby powstawanie pleśni i nieestetycznych zacieków. Projektując dom, warto wybrać styropian o grubości 10-15 cm, co również obniży koszty późniejszego ogrzewania budynku. Już na tym etapie należy również przemyśleć praktyczne rozwiązania w jego wnętrzu. Będzie to z pewnością ogrzewanie podłogowe, umożliwiające lepsze wykorzystanie przestrzeni oraz podniesienie walorów estetycznych pomieszczeń. Jak pokazuje praktyka, wiele osób również zrezygnowałoby z piętrowych budynków lub też zamieniło schody na szersze i wygodniejsze, niż te, które zostały uwzględnione w pierwotnym projekcie.

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek). Szczegółowe informacje na temat wykorzystywania plików cookies oraz przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.