Projektowanie wnętrza wymarzonego domu, czy też mieszkania nie jest łatwym zadaniem i wymaga przestrzegania pewnych reguł, które sprawią, że aranżacja będzie nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna. Oczywiście, najlepszym planem domu będzie taki, który odpowiada potrzebom oraz przyzwyczajeniom jego mieszkańców. Niestety, również i ten efekt udaje się osiągnąć jedynie, gdy kierujemy się wspomnianymi wcześniej regułami. 

Nowoczesny projekt wnętrza Rzeszów

Cechy dobrego projektu wnętrz

Niezależnie od tego, czy zamierzasz skorzystać z usług projektanta wnętrz, czy też chcesz spróbować własnoręcznie przygotować projekt aranżacji wnętrza, dobrze jest znać zasady decydujące o atrakcyjności całego planu. Jest to 5 krótkich reguł, które usprawniają prace nad projektem i wprowadzają do niego ład, harmonię oraz funkcjonalność.

1. Funkcjonalność oraz ergonomia użytych rozwiązań

Każde wnętrze, w którym planujemy przebywać na co dzień, powinno być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne i ergonomiczne. Najlepszym pomysłem będzie, zatem dopasowywanie wszystkich użytych rozwiązań do potrzeb domowników, co pomoże uprościć im wykonywanie codziennych czynności oraz ułatwi relaks w domowych zaciszu. W tym celu przed rozpoczęciem projektowania należy głęboko zastanowić się np. na jakiej wysokości powinny znajdować się blaty i szafki, by były dla nas wygodne lub gdzie chcielibyśmy umiejscowić kącik biurowy w naszym domu. Funkcjonalność i ergonomia wnętrza przejawiają się również w odpowiednim rozkładzie stref w domu, o czym opowiemy nieco później.

2. Powtarzalność wykorzystanych materiałów oraz wzorów

Powielanie tych samych materiałów, kształtów oraz wzorów we wnętrzu sprawi, że cały projekt będzie wyglądał spójnie i przemyślanie. Może to być ten sam materiał frontów meblowych lub powtórzenie tego samego wzoru płytek w kilku miejscach. Duże znaczenie mają również materiały, z których zostały wykonane dodatki. Warto tu postawić na jeden motyw, taki jak złoto, rattan czy sznurek, bez wprowadzania zbędnego chaosu i zamieszania.

3. Spójność kolorystyczna oraz stylistyczna wnętrza

Zasada spójności kolorów to jedno ze standardowych działań wszystkich projektantów wnętrz. Modne niegdyś malowanie każdego pomieszczenia na inny, wyrazisty kolor dawno już odeszło w zapomnienie, a harmonia kolorów, to jedno z najlepszych rozwiązań, jakie możemy wybrać. Oczywiście nie oznacza to, że ściany w całym domu powinny mieć ten sam kolor. Najlepiej jest zawęzić kolorystykę do 3 kolorów i dołożyć do nich jedną barwę akcentującą. Przy tym warto, by te 3 kolory były do siebie podobne, a odcień akcentujący może się od nich znacząco różnić. Wyjątkiem będzie zdecydowanie się na eklektyczną aranżację wnętrza, gdzie styl przejawia się w połączeniu elementów o różnej stylistyce.

Funkcjonalny projekt wnętrza w Rzeszowie

4. Ponadczasowość stylistyki

Prosta, dyskretna i wyrafinowana ponadczasowa stylistyka idealnie komponuje się z nowoczesnymi trendami w architekturze, a wnętrze w tym stylu nigdy nie wyjdzie z mody. Wybór ponadczasowej kolorystyki, wyposażenia oraz materiałów daje nam pewność, że nawet za kilkanaście lat nasz dom zachowa równowagę i nie będzie wyglądał na przerysowany lub groteskowy. Warto przy tym pamiętać, że kierowanie się jedynie najnowszymi trendami może być mocno ryzykowne, bowiem nie ma pewności, czy nie wyjdą one z mody za dwa sezony lub nie okażą się totalnym niewypałem.

5. Idealne dopasowanie do oczekiwań domowników

Gwarancją dobrego projektu jest jego zindywidualizowanie do potrzeb użytkowników pod względem funkcji, pomieszczeń, wyposażenia oraz wysokości. Zawsze na pierwszym miejscu powinniśmy stawiać swój komfort. W tym punkcie należy oczywiście uwzględnić również czworonogów zamieszkujących dom i ich potrzeby.

Chciałbyś zobaczyć wszystkie zrealizowane przez nas projekty wnętrz? Odwiedź nasze portfolio i daj się zainspirować! Już od ponad 11 lat przygotowujemy nowoczesne projekty domów jednorodzinnych, budynków usługowych, a także projekty wnętrz czy lokali użytkowych. Do tej pory z sukcesem zrealizowaliśmy ich ponad 500! 

Jak przygotować idealny plan rozkładu wnętrz?

Innym aspektem, który istotnie rzutuje na funkcjonalność projektu, jest odpowiedni rozkład pomieszczeń. W końcu zależy nam na wygodzie oraz funkcjonalności naszego domu i z tego powodu powinniśmy dobrze przemyśleć, jakie pomieszczenia powinny sąsiadować ze sobą, by zapewnić nam spokojne i komfortowe życie. Planując rozmieszczenie pomieszczeń, warto wziąć pod uwagę następujące informacje i wskazówki:

  • wejście powinno eksponować najbardziej atrakcyjną część domu, czyli np. salon, a nie łazienkę;
  • warto wyodrębnić dwie strefy jadalne: salon lub jadalnię do przyjmowania gości oraz miejsce w kuchni na szybkie, rodzinne śniadanie;
  • kuchnia i salon powinny ze sobą sąsiadować, by stworzyć możliwość ewentualnego „otwarcia” kuchni w przyszłości;
  • bardzo dobrym rozwiązaniem są dwie łazienki: mała z umywalką i sedesem i większa z wanną/prysznicem, sedesem, umywalką itp;
  • balkon powinien wychodzić na „zielone” podwórko, by w ten sposób spełniać funkcje rekreacyjną.

Nowoczesny projekt wnętrza w Rzeszowie

Projektowanie wnętrz nie jest sprawą prostą, jednak z naszymi wskazówkami powinno stać się nieco łatwiejsze. Jednak, jeśli dalej obawiasz się, że samodzielnie nie uda Ci się uzyskać zadowalającego efektu, skontaktuj się z naszym Biurem Projektowym Kształt — gwarantujemy fachowe poradnictwo oraz pewność, że projekt będzie spełniał wszystkie powyższe zasady. 

Biuro projektowe KSZTAŁT - ☎ 509 648 749

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek). Szczegółowe informacje na temat wykorzystywania plików cookies oraz przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.