Prosimy o pilny kontakt z administratorem strony

Komunikat zostanie zamknięty za 10 sek.

Projektowanie domu to zadanie wymagające sporej wiedzy i doświadczenia. To wieloetapowy i naznaczony sporą odpowiedzialnością proces, który ma za zadanie stworzenie miejsca w pełni odpowiadającego potrzebom wszystkich domowników. Z tego powodu niezwykle ważne jest odpowiednie podejście do procesu projektowania i kierowanie się kilkoma uniwersalnymi zasadami, które ułatwią nam zadanie i sprawią, że projekt nie będzie zawierał błędów. 

projekty domów nowoczesnych

Czym są założenia wstępne do projektu?

Ustalenie założeń wstępnych z inwestorem to pierwszy krok na drodze ku stworzeniu idealnego projektu. Na tym etapie niezwykle ważne jest poznanie oczekiwań i preferencji inwestora oraz określenie, czego potrzebują w nowym domu wszyscy jego przyszli mieszkańcy. By to zrobić, najlepiej zadać inwestorowi kilka pytań, które pozwolą na szybkie ustalenie niezbędnych szczegółów.

Kto będzie mieszkał w nowym domu?

Nikogo nie zdziwi fakt, że liczba osób, która będzie zamieszkiwać budynek, ma niebagatelne znaczenie przy jego projektowaniu. W końcu dom singla będzie wyglądał całkowicie inaczej niż taki, w którym będzie mieszkać wielopokoleniowa rodzina. Wiedza ta jest również konieczna do ustalenia, ile powinna wynosić optymalna powierzchnia domu, by każdy czuł się swobodnie i miał własną przestrzeń życiową.

Jakie będzie usytuowanie domu na działce?

Kolejny szczegół istotny z punktu widzenia założeń wstępnych to umiejscowienie domu na działce. Jedni inwestorzy preferują ustawienie budynku na środku działki, z kolei drudzy wolą maksymalne przesunięcie domu w jedną stronę i uzyskanie w ten sposób dużego ogrodu lub miejsca do rekreacji. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji, wielkości działki oraz najbliższego sąsiedztwa.

Jak ma wyglądać bryła budynku?

Ostateczny kształt bryły budynku to niezwykle istotny szczegół, który warto dobrze przemyśleć. Oczywiście, o ile w przypadku formy dachu wielospadowego nie mamy zbyt wiele do powiedzenia z uwagi na ustalenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, to styl, w jakim ma być zbudowany dom, pozostaje już kwestią wyboru inwestora. W ostatnich latach da się zauważyć mocny trend na proste formy z dwuspadowymi dachami oraz domy w stylu nowoczesnej stodoły.
W tym miejscu należy również ustalić kwestę garażu. Może on zostać zawarty w bryle budynku lub stanowić oddzielną przestrzeń ustawioną w innej części działki.

projekty mieszkań

Jakie materiały i technologie mają zostać wykorzystane w trakcie budowy?

Kolejny ważny aspekt projektowania domu to ustalenie, z jakich materiałów i technologii chce skorzystać inwestor. W ostatnim czasie najczęściej wybieranym materiałem do stworzenia murów domu jest bloczek silikatowy. Z doświadczenia wiemy, że każdy chce, by jego dom ładnie się starzał i przez długie lata nie tracił swojego uroku, dlatego rekomendujemy użycie trwałych materiałów, nawet kosztem wyższej ceny. W przypadku budowy domu nie warto oszczędzać na wszystkim.

Kwestia rekuperacji oraz wentylacji

W obecnych, trudnych finansowo i gospodarczo czasach bardzo ważne jest zadbanie o ekologiczny i ekonomiczny aspekt domu. Z tego powodu jeszcze przed postawieniem pierwszej kreski na projekcie budynku, warto ustalić z inwestorem, czy chce on zainwestować w niezwykle opłacalną wentylację mechaniczną z rekuperacją. Osobiście doradzamy tego typu przedsięwzięcia, ponieważ pozwalają one nie tylko zadbać o nasz portfel, ale i zdrowie poprzez czystsze powietrze, którym oddychamy na co dzień.

Jaki typ ogrzewania ma się znaleźć w budynku?

Czasy standardowych kotłów węglowych powoli odchodzą w zapomnienie, a inwestorzy zaczynają poszukiwać coraz ciekawszych rozwiązań mających na celu ekonomiczne ogrzanie budynku. Coraz więcej osób decyduje się na instalację popularnej ostatnio pompy ciepła, co pozwala na integrację systemu z ogrzewaniem podłogowym. Niezależnie od wybranej metody ogrzewania wszelkie decyzje muszą zostać wstępnie podjęte jeszcze przed powstaniem projektu, by w pełni dopasować wygląd domu pod daną instalację.

Jak ma wyglądać wnętrze domu?

Często zdarza się, że koncepcja wyglądu wnętrza domu zmienia się nieznacznie wraz z kolejnym etapami budowy, jednak główny zamysł powinien być przygotowany już na etapie rozmów o projekcie budynku. Wszelkie aspekty, takie jak umieszczenie w domu antresoli i otworów w stropie, muszą zostać uzgodnione odpowiednio wcześniej.

Jaka ma być finalna wielkość domu?

Na koniec, po ustaleniu wszystkich powyższych aspektów, należy wyznaczyć z inwestorem finalną wielkość domu. Zauważyliśmy, że coraz częściej odchodzi się od dużych domów o prostokątnej bryle na rzecz parterowych budynków z poddaszem użytkowym. Ciekawym rozwiązaniem są również jednopoziomowe stodoły o powierzchni od 150 do 200 m². Ostateczna decyzja stoi jednak po stronie inwestora i jest uzależniona od jego osobistych preferencji i marzeń. My jedynie podpowiadamy, co może być najkorzystniejszym rozwiązaniem.

Korzystając z usług biura projektowego Kształt, możesz liczyć na kompleksową usługę — projekt domu dostosowany do Twoich oczekiwań i potrzeb, w którym uwzględniono wszystkie założenia czy preferencje. Chętnie podpowiemy Ci również, na co warto się zdecydować, aby cieszyć się przez długie lata pięknym i funkcjonalnym budynkiem. Sprawdź naszą ofertę: www.pracowniaksztalt.pl/oferta i postaw na pomoc profesjonalistów!

Pracownia projektowa Dębica - ☎ 509 648 749

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczek). Szczegółowe informacje na temat wykorzystywania plików cookies oraz przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności.